Myć na zimę, czy nie myć? Oto jest pytanie!

23 / 12 / 2024

Zbliżająca się zima to dla wielu rolników czas, kiedy intensywny sezon pracy na polu dobiega końca. Wtedy też pojawia się pytanie, czy warto myć maszyny rolnicze przed ich zimowaniem. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ decyzja o myciu maszyn przed zimą zależy od wielu czynników, takich jak stan techniczny sprzętu, warunki przechowywania czy rodzaj zabrudzeń. Warto przyjrzeć się, jakie korzyści niesie ze sobą mycie przed zimą oraz kiedy może to być mniej zalecane.

Korzyści z mycia maszyn rolniczych przed zimowaniem

Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego warto rozważyć mycie maszyn przed zimą, jest eliminacja zabrudzeń, które mogą powodować korozję lub niszczenie innych elementów. Po całym sezonie pracy na polu sprzęt jest często pokryty warstwami błota, resztek roślin, nawozów, a także olejów i smarów. Pozostawienie tych zabrudzeń na maszynie przez całą zimę może sprawić, że trudniej będzie się ich pozbyć, a ponadto z czasem mogą one wniknąć w powierzchnię, powodując jej przedwczesne zużycie. Zanieczyszczenia mogą także sprzyjać gromadzeniu się wilgoci, co prowadzi do powstawania rdzy i uszkodzeń mechanicznych. Regularne mycie maszyn rolniczych pomaga nie tylko utrzymać je w czystości, ale również chronić je przed działaniem szkodliwych substancji, które mogą przyspieszyć ich degradację.

Zimą, gdy temperatury spadają, maszyny pozostają bezczynne przez dłuższy czas. Mycie przed zimą daje możliwość przeprowadzenia konserwacji, która jest kluczowa dla ich długowieczności. Po umyciu sprzętu warto nałożyć na wszystkie powierzchnie środki ochronne, które tworzą warstwę zabezpieczającą przed wilgocią, czy zanieczyszczeniami atmosferycznymi. Zastosowanie tych preparatów po myciu pozwala zachować maszynę w dobrym stanie przez całą zimę, zabezpieczając ją przed korozją i degradacją. Odpowiednia konserwacja zapobiega także przedwczesnemu zużyciu elementów roboczych pługów, siewników czy wszelkich mechanizmów napędowych.

Dodatkowo, czyste maszyny to nie tylko kwestia estetyki, ale również bezpieczeństwa. Usuwanie błota i resztek nawozów z układów hydraulicznych czy silnika pozwala na ich lepszą pracę. Czyste powierzchnie robocze zmniejszają ryzyko nieprawidłowego działania w trakcie ich ponownego uruchomienia w nowym sezonie.

Kiedy warto zrezygnować z mycia maszyn rolniczych przed zimowaniem?

Jeżeli maszyny nie są brudne i są przechowywane w suchych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach, które nie narażają ich na wilgoć, mycie przed zimą może być mniej istotne. W takim przypadku wystarczy jedynie zadbać o konserwację maszyn, np. poprzez nałożenie odpowiednich smarów na ruchome elementy, sprawdzenie stanu technicznego, wymianę filtrów czy olejów. Regularna konserwacja w takim przypadku zapewnia dobrą ochronę przed uszkodzeniami, nawet jeśli maszyny nie zostały umyte.

 

Ryzyka związane z myciem maszyn zimą, na co zwrócić uwagę.

Mycie maszyn rolniczych zimą wiąże się także z pewnymi wyzwaniami. Niskie temperatury mogą wpływać na skuteczność używanych środków czyszczących, sprawiając, że nie będą one tak efektywne, jak w cieplejszych warunkach. Woda, która nie zostanie dokładnie usunięta z maszyny, może zamarzać, co prowadzi do tworzenia warstwy lodu na elementach roboczych. Takie sytuacje mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń, zwłaszcza w miejscach, gdzie woda może gromadzić się w trudno dostępnych przestrzeniach, np. w układach hydraulicznych czy mechanizmach napędowych. Dlatego należy pamiętać, że mycie maszyn rolniczych zimą wiąże się z koniecznością dokładnego osuszenia sprzętu. Pozostawienie wilgoci na maszynach przez dłuższy czas, zwłaszcza w miejscach, które są narażone na mróz, może prowadzić do zamarzania wody w elementach roboczych, co utrudni ich późniejsze uruchomienie.

Podsumowanie

Mycie każdego sprzętu rolniczego przed zimą to dobry sposób na zapewnienie im długowieczności i ochrony przed korozją. Zabrudzenia, błoto, resztki roślinne, nawozy i inne zanieczyszczenia mogą prowadzić do uszkodzeń mechanicznych i rozwoju rdzy, dlatego warto zadbać o to, aby przed zimą maszyny były czyste. Ponadto, mycie to idealna okazja, by przeprowadzić konserwację i nałożyć środki ochrony przed wilgocią i korozją. Jednak w przypadku niskich temperatur, mycie maszyn należy przeprowadzać ostrożnie, aby uniknąć uszkodzeń wynikających z zamarzania wody na powierzchniach maszyny. Jeśli maszyny są w miarę czyste i przechowywane w suchych i ogrzewanych pomieszczeniach, mycie może być mniej istotne, a wystarczająca będzie konserwacja. W każdym przypadku kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętu przed zimą, aby w przyszłym sezonie mógł on działać bezawaryjnie.

Pamiętaj, że środki PrestiAgri nadają się idealnie do przygotowania sprzętu na zimowanie!

 
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii